Jak sadzić pomidory w szklarni i w gruncie? Przeczytaj od czego zacząć

Pomidory są współcześnie jednym z najważniejszych warzyw na świecie. Państwami zakochanymi w pomidorach są Włochy i Polska. Ciekawostką jest to, że jeszcze kilka wieków temu ta roślina zza oceanu uznawana była za trującą i hodowano ją głównie, jako ozdobę. Na szczęście to się zmieniło. Dzisiaj niemal każdy może cieszyć się jej smakiem. Jak sadzić pomidory w szklarni i w gruncie? O tym dowiesz się z tego tekstu.

W jakich warunkach najlepiej sadzić pomidory w szklarni?

W Polsce szklarnie są popularnym wyposażeniem wielu działek. Izolacja od czynników atmosferycznych w połączeniu z dobrym nasłonecznieniem stwarzają warunki, które dla pomidorów są korzystne. Jeśli chcesz posadzić te warzywa na początek trzeba zadbać o wysoką żyzność gleby, ponieważ te rośliny są dość wymagające. Lekko kwaśny odczyn oraz uszlachetnienie obornikiem, lub kompostem, to podstawa. Jak sadzić pomidory w szklarni? Najlepiej w dwóch rzędach w odstępie od 40 cm do 60 cm na długość i 35 cm do 50 cm na szerokość. Optymalnym czasem na wysianie pomidorów jest okres od kwietnia do października. W tym przedziale roślinom nic nie powinno zagrażać.

Jak sadzić pomidory w gruncie?

Przed wsadzeniem pomidorów do gruntu musimy przystosować je do trudniejszych warunków klimatycznych. Dlatego doskonałym posunięciem jest wyhodowanie małej szczepki, którą na około tydzień przed umiejscowieniem w ziemi zaczniesz przygotowywać do nowych okoliczności. Należy zmniejszyć jej temperaturę o około 10 stopni Celsjusza, a także ograniczyć podlewanie. Dobrym krokiem jest zwiększone wystawienie rośliny na działanie wiatru. Jak sadzić pomidory w gruncie? W okresie od maja do września każdą krzaczastą odmianę sadzimy w odstępie od 30 cm do 90 cm.

Sposoby na pielęgnacje i zbiory pomidorów

Jeśli zdecydujesz się na roślinę pnącą, warto zainwestować w kij, siatkę lub palik, po którym pomidor może rosnąć swobodnie. Najlepiej jest skoncentrować się i stworzyć tylko jedną, główną odnogę warzywa. Boczne kłącza warto obcinać. Wtedy dużo szybciej zmotywujesz ją do wzrostu i wydania owoców. Mniej więcej w drugiej dekadzie sierpnia, skorzystaj z metody ogławiania pomidora. Przytnij główny pęd, obcinając wierzchołek. Zostaw tylko kilka liści nad kwiatem. To przyspieszy wzrost owoców i ograniczy powstawanie nowych odnóg. Pomidory można zbierać od końcówki lipca, przez sierpień do początku przymrozków. Ważne, żeby nie sadzić pomidorów blisko ziemniaków, ponieważ te dwa gatunki cierpią na te same choroby. Trzeba również zwrócić uwagę, żeby podlewanie odbywało się bezpośrednio do korzenia. Liście pomidorów są wrażliwe na intensywne działanie wody. Teraz już wiesz, jak sadzić pomidory, a także znasz sposoby na pielęgnację. Dlatego życzymy udanych zbiorów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl