Jak sadzić tuje w ogrodzie? Poznaj najskuteczniejsze metody!

Tuja jest popularnym drzewem iglastym, które ozdabia większość ogródków działkowych i posesji wokół domów jednorodzinnych. Czasem można spotkać je również na nowoczesnych osiedlach. Lubiana jest przede wszystkim za ładny zielony kolor praktycznie przez cały rok, a także łatwą uprawę, która nie wymaga aż tak dużo zainteresowania. Jeśli chcesz zbudować żywopłot z tego rodzaju drzewek, przeczytaj uważnie ten wpis i dowiedz się, jak sadzić tuje.

Kluczowa jest pora roku. Rośliny muszą zdążyć, przygotować się do zimy

Zanim przygotujesz teren do sadzenia tui, musisz zdawać sobie sprawę, że czas na sadzenie tych żywotników jest ograniczony. Chociaż producenci zapewniają, że sztuki w pojemnikach można sadzić przez cały rok, lepiej dać sobie pewien margines bezpieczeństwa w postaci okresu od wczesnej wiosny do maksymalnie września. Dlaczego? Sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym muszą mieć czas na zgromadzenie odpowiedniej ilości substancji odżywczych oraz kilka miesięcy na rozwinięcie korzeni. Inaczej mogą osłabione przejść przez okres zimowy. Wiesz już kiedy najlepiej zająć się kupowaniem drzewek, a jak sadzić tuje, żeby powstał z nich żywopłot?

Jak sadzić tuje, żeby stworzyć z nich żywopłot?

Naturalna osłona od wiatru i czynników zewnętrznych, czyli żywopłot z tui, to jest marzenie wielu Polaków. Oczywiście do jego zrealizowania potrzeba kilku lat sumiennej pracy, jeśli zaczynasz od posadzenia małych drzewek oraz odpowiedniego planowania już na etapie zakupu rośliny. Na pewno do stworzenia szczelnego żywopłotu potrzebujesz wystarczającej liczby drzewek. Co to oznacza? Standardowych rozmiarów tuja potrzebuje około 50 cm przestrzeni wokoło, żeby móc normalnie i zdrowo rosnąć. Wtedy przy pomocy docinania gałązek po pewnym czasie powstaje żywopłot. W ten sposób możesz dość łatwo oszacować ile sztuk potrzebujesz do swojego ogrodu.

Potrzebujesz ziemi o kwaśnym odczynie oraz sporych rozmiarów dziur

Tuja lubi kwaśną ziemię, dlatego przed posadzeniem jej należy stworzyć mieszankę ziemi oraz kwaśnego torfu i stworzyć w ten sposób właściwy zestaw składników dla rozwoju drzewek. Dużo prostszym rozwiązaniem jest zakup gotowych produktów do drzew iglastych. Istotna jest także głębokość dołu i jego szerokość pod daną sadzonkę. Eksperci rekomendują, żeby przestrzeń była co najmniej dwa razy większa od wielkości sadzonki. Przy wyciąganiu jej z pojemnika trzeba uważać na korzenie. Uszkodzenie ich może być powodem schnięcia żywotnika. Dlatego jeśli roślina zrosła się z opakowaniem, najlepiej jest uciąć części systemu korzeniowego niż wyrwać ją na siłę. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl