Kiedy i jak nawozić trawnik, by był zdrowy, bujny i zielony?

Zielona trawa wokół domu może wyglądać stylowo, pod warunkiem, że będziesz o nią regularnie dbał. Niestety nie wystarczy samo podlewanie i koszenie, potrzebne są także specjalne środki. Jak nawozić trawnik, a przede wszystkim kiedy, aby wyglądał interesująco? Sprawdź nasze porady

 

Kiedy nawozić trawnik?

Cały proces warto wykonywać wiosną, latem i wczesną jesienią, w okresie od marca do października. Wtedy bowiem rośliny wegetują i nie są narażone na działanie mrozu. Jeśli zauważysz, że trawa jest sucha, żółta, rośnie kępkami, pozostawiając puste placki, to znak, że trzeba działać. Tak samo, gdy pojawia się pleśń lub inne choroby. Jak nawozić trawnik, by Twoje działania przyniosły pożądany efekt? W zależności od stosowanych środków, pracę trzeba wykonać minimum trzykrotnie.

Jak nawozić trawnik wiosną?

Nim zaczniesz chodzić boso po swoim trawniku, warto go odpowiednio do tego przygotować. Pobudzanie trawy do wzrostu po zimie można rozpocząć, gdy najpierw uprzątniesz teren. Zacznij więc od usunięcia starych liści i martwej gleby, a w pustych miejscach posiej świeżą trawę. Warto sięgnąć po produkty do renowacji, które wspierają proces uzupełniania luk. Jak nawozić trawnik w fazie wzrostu? Środkiem bogatym w azot, który będzie ją stymulował do rozwoju.

Przez kolejne tygodnie, nawet kilka razy w miesiącu, regularnie koś cały teren, co sprzyja rozsiewowi i jej zagęszczaniu. W ten sposób sama natura wykona za Ciebie najcięższą pracę.

Co robić latem, gdy panuje susza?

Letnie miesiące nie należą do najłatwiejszych, szczególnie gdy pojawia się susza, utrudniająca pielęgnację. Jak nawozić wtedy trawnik? Stosować nawozy mineralne, a także ograniczyć koszenie, które prowadzi do wysuszenia osłabionych źdźbeł. W tym okresie wyjątkowo ważna jest walka z chwastami, które mogą zabierać cenną wodę i substancje, dlatego i na nie warto stosować odpowiednie środki. Gdy temperatura wzrasta powyżej 15 st. Celsjusza, podlewanie nie jest wskazane, dlatego wykonuj je o świcie lub o zmierzchu.

Jesienna pielęgnacja trawników

Jak nawozić trawniki jesienią? To ważny czas, trzeba je bowiem przygotować do zimy i pozwolić trawie odpocząć. Wybieraj więc środku bogate w fosfor i potas, które wzmocnią glebę, unikaj szczególnie azotu. Ten pomaga trawie rosnąć, jest wiec dobry na wiosnę. Nawozy, które zastosujesz późną jesienią będą utrzymywać się w glebie przez kilka miesięcy, co pozwoli na szybki wzrost traw na wiosnę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl