Kiedy sadzić cebulę, w zależności od rodzaju? Praktyczny poradnik

Cebula to niezwykle popularne warzywo, dodające smaku wielu potrawom i cenione za zawartość wielu witamin i innych, dobroczynnych substancji. Występuje w wielu różnych odmianach, a jej uprawa w ogródku nie nastręcza wielu problemów. Dowiedz się, kiedy sadzić cebulę, w zależności od jej rodzaju i tego, co umieszczasz w ziemi.

Kiedy sadzić cebulę dymkę?

Dymki to małe cebulki, najczęściej o średnicy około 1-2 centymetrów, które można wykorzystać do ogrodowej hodowli. Wysadzanie dymki jest bardzo popularne. Kiedy sadzić cebulki? Najlepszą porą jest okolica marca, gdyż dymka jest odporna na lekkie przymrozki. W trakcie wyrastania można korzystać ze szczypiorku, a gdy połowa pędów szczypioru będzie załamana można wyrywać dojrzałą cebulę.

Kiedy sadzić cebulę z nasion?

Można także wysiewać cebulę z nasion. Kiełkują one przy stosunkowo niskiej temperaturze – około 5˚C, najlepiej więc wykorzystać przedwiosenną pogodę i siać te warzywa w połowie kwietnia, lub wcześniej, jeśli warunki pogodowe ku temu sprzyjają i nie zapowiada się już na przymrozki. Nie wszystkie nasiona cebuli wykiełkują, dlatego można je sypać w większej ilości, niż założony docelowy rozstaw. Wysiew powinien odbywać się w rzędach, w odległości około 20 cm od siebie, na głębokość około 2 cm. Siewki im stają się większe, tym więcej wody potrzebują, dlatego należy je regularnie podlewać.

Rozsadę w tunelu lub inspekcie można przygotować dużo wcześniej, już na początku marca. Nasiona najlepiej umieścić w skrzynkach z ziemią kompostową z torfem. Po kilku tygodniach sadzonki mają trzy, cztery liście – wtedy można je przesadzić do gruntu. Ten sposób pozwala cieszyć się własną cebulą około miesiąca wcześniej niż bezpośredni wysiew do ziemi. Plusem wykorzystania nasion jest łatwiejszy dostęp do ciekawych odmian oraz niższy koszt.

Odmiany ozime

Istnieje spory wybór cebuli ozimej, której uprawa w naszych warunkach klimatycznych jest obarczona pewnym ryzykiem przemarznięcia, jednak w niektórych sytuacjach to ciekawe rozwiązanie. Nasiona tego typu cebul należy wysiewać mniej więcej w połowie sierpnia. Zgrubienia cebulowe pojawią się wiosną, a ze zbiorów będzie można cieszyć się nawet dwa miesiące wcześniej, niż w przypadku odmian ozimych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl