Praktyczny poradnik, czyli gdzie, jak i kiedy sadzić drzewka owocowe

Przydomowy sad albo praktyczne wykorzystanie podmiejskiej działki - niezależnie od tego, dlaczego chcesz uprawiać owocujące drzewa i krzewy, warto wiedzieć, jak robić to prawidłowo. W Twoje ręce oddajemy praktyczny poradnik, podpowiadając, kiedy sadzić drzewka owocowe i jak robić to prawidłowo. Garść rzetelnej wiedzy z pewnością zaowocuje!

Własny sad to ogrom korzyści!

Własny sad to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, których pasją jest praca w ogrodzie. Samodzielna uprawa drzewek owocowych jest angażująca i wymaga wiedzy, jednak płynące z niej korzyści są tego warte. Decydując się na przydomowy sad, wiesz, co jesz! Przede wszystkim dlatego, że to właśnie Ty podejmujesz decyzje dotyczące nawożenia drzew i krzewów. Co więcej - przez cały rok masz dostęp do świeżych owoców lub domowych przetworów! Chcesz założyć albo powiększyć dotychczasową plantację? Sprawdź, gdzie, jak i kiedy sadzić drzewka owocowe!

Miejsce ma znaczenie

Wybierając miejsce dla kolejnych drzewek owocowych, które pojawią się w Twoim sadzie, koniecznie zwróć uwagę na jego oświetlenie. Warto wybrać tereny odpowiednio nasłonecznione, by mieć pewność, że owoce będą smaczniejsze i zdecydowanie lepiej wybarwione. Warto unikać miejsc w zagłębieniach terenu - spływa do nich chłodne powietrze, a to ma negatywny wpływ na rośliny. Wiosną może dojść do przemrożenia kwiatów, w konsekwencji czego nie pojawią się owoce.

Warto także zwrócić uwagę na rodzaj podłoża. Gleba w miejscu, w którym chcesz założyć sad, powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy. Zbite gleby są niekorzystne dla drzewek owocowych. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie.

Jak prawidłowo sadzić drzewka owocowe?

Zanim Twój własny sad będzie gotowy, sprawdź, jak prawidłowo sadzić drzewka owocowe. Nie wystarczy tylko wykopanie odpowiedniej głębokości dołka. Musisz go odpowiednio przygotować, to znaczy wypełnić żyznym podłożem. Zwłaszcza jeśli gleba pozostawia wiele do życzenia. W przypadku jałowej gleby dołek powinien mieć około jednego metra szerokości i głębokości, jeśli jest odpowiednia - wystarczy około 50 centymetrów. Zanim posadzisz drzewko, sprawdź jego korzenie - zbyt długie i uszkodzone warto obciąć.

Świeżo posadzone drzewko owocowe wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim - solidnego podlewania. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli chcesz, by prawidłowo się przyjęło.

Odpowiedni czas dla drzewek owocowych

Wiesz już, jak i gdzie, czas przekonać się, kiedy sadzić drzewka owocowe. Wszystko zależy od… korzeni! Jeśli kupisz sadzonkę z odkrytymi korzeniami, oznacza to, że najlepszy czas na jej posadzenie przypada wczesną wiosną, w okresie spoczynku, czyli od marca do kwietnia lub jesienią, konkretnie - w listopadzie. Chcesz posadzić rośliny, które są szczególnie wrażliwe na warunki atmosferyczne, szczególnie niską temperaturę? Zrób to wiosną!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl