Wrzosy w ogrodzie: jak sprawić, żeby zdobiły przez całą jesień?

Wrzosowiska to niezwykle piękne i nieodmiennie kojarzące się z jesienią miejsca. Żeby je podziwiać, wcale nie musisz wybierać się daleko – możesz mieć wspaniałe wrzosy w ogrodzie! Podpowiadamy, jak zaplanować i pielęgnować ogrodowe, małe wrzosowisko, i jakie odmiany tych uroczych roślin możesz tam zasadzić.

Wielokolorowe odmiany

Wrzos ogrodowy to roślina naturalnie występująca w naszym kraju, a więc rodzimy klimat nie jest dla niej wyzwaniem. To zimozielona krzewinka, o króciutkich, najczęściej zielonych liściach oraz licznych, bardzo drobnych kwiatkach, które pojawiają się jesienią. Najczęściej można spotkać wrzosy liliowe i fioletowe, ale coraz bardziej popularne są rośliny o kwiatach białych lub różowych, o bardzo zróżnicowanej intensywności kolorów.

Do ogrodu można wybrać odmiany różniące się wysokością – niskie Red Favorit lub wysokie Carmen, Niektóre odmiany, takie jak Boskoop, mają liście żółto-pomarańczowe, co daje piękny, iście jesienny efekt. To sprawia, że nawet gdy wrzosy już nie kwitną, są bardzo dekoracyjne. Podobne liście, tylko fioletowe zamiast liliowych kwiatków ma Orange Queen. Srebrnoszare liście i białe kwiaty ma za to odmiana Velvet Fascination.

Pielęgnacja wrzosów w ogrodzie

Spora dawka słońca i kwaśna, przepuszczalna gleba – tego przede wszystkim potrzebują nasi dzisiejsi bohaterowie. Wrzosy w ogrodzie nie będą dobrze się czuły w podmokłych miejscach, zdecydowanie wolą suche rabaty. Z racji zapotrzebowania na kwaśną glebę, o pH 3,5-5,5, przed sadzeniem roślin należy zdjąć około 15 cm ogrodowej ziemi i wypełnić to miejsce kwaśnym torfem, mieszając go z podłożem. Sadzonki powinny być umieszczane od 20 do 30 cm od siebie. Całą rabatkę należy wysypać korą. Najlepszą porą na wysadzanie wrzosów jest wrzesień, ale można je sadzić przez cały sezon.

Wyjątkowy „dywan” z wrzosów w ogrodzie

Najlepszy efekt wizualny daje zestawienie wielu wrzosów, jednej rośliny przy drugiej – wtedy tworzą urokliwy, kolorowy dywan. W zależności od gustu, można wykorzystać wyłącznie jeden kolor i jedną odmianę wrzosów, bądź wprowadzić na rabaty wiele barw. Można je także sadzić w sąsiedztwie wrzośćców, adromedy i jałowca, a także laurowiśni, ostrokrzewów oraz różaneczników. Świetnie wyglądają w towarzystwie sosny i brzozy – wtarto obok tych drzew zaplanować swoje własne wrzosowisko.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl